Myjki automatyczne, natryskowe

Zasada działania. 

Zasada działania obrotowej myjki koszowej opiera się na natrysku pod kilku barowym ciśnieniem środkiem myjąco-odtłuszczającym. Części podlegające procesowi mycia umieszczone są w obracającym się koszu. Napęd kosza może być hydrodynamiczny (przy pomocy ciśnienia wody) lub mechaniczny przy pomocy silnika. Automatyczne urządzenie natryskowe na ciepło wykorzystuje się do przygotowania elementów przed malowaniem proszkowym. Środek czyszczący zassany jest przez pompę i podawany pod ciśnieniem dalej poprzez dysze na zanieczyszczoną część z trzech stron: z góry , z boku i z dołu. Kosz obraca się wraz z detalami poziomo, tak wiec części są myte ze wszystkich stron. Cały proces trwa od kilku do kilkunastu minut.
Wszystkie zanieczyszczenia znajdujące się na częściach, tłuszcze i oleje są dokładnie spłukane poprzez mechanikę procesu spryskiwania oraz chemiczne działanie środka czyszczącego. Następnie zanieczyszczenia są przechwytywane przez filtr, a środek czyszczący jest ponownie zassany i spryskiwany na części. Jest on używany tak długo, aż straci swoją moc czyszczenia. Czas i temperaturę ( w przypadku urządzeń na ciepło) można oczywiście regulować.

Czyszczenie na ciepło.

Automatyczne myjki koszowe Typ W są urządzeniami pracującymi ze środkami czyszczącymi na bazie wody. Urządzenia te posiadają grzałkę elektryczna, która podgrzewa alkaiczny środek czyszczący. Stosuje się je głównie do czyszczenia części i odtłuszczania detali w procesach technologicznych odpowiednio w warsztatach mechanicznych i zakładach przemysłowych. Środek czyszczący mieszany z wodą w ilości około od 3-5%.

Czyszczenie na zimno.

W automatycznych myjkach koszowych Typ K mycie odbywa się na zimno przy pomocy rozpuszczalników EXTRA (płyny o punkcie zapłonu powyżej 60 °C) Urządzenia te nadają się do czyszczenia, odtłuszczania i konserwacji prawie wszystkich części z zakresu przemysłowego i warsztatowego. Budowa urządzeń typu K jest identyczna z urządzeniami typu W z tą jednak zasadniczą różnicą, że płynu nie można podgrzewać ,a urządzenie pozbawione jest grzałki i związanych z nią elementów.